January 21, 2019

Suruç’ta Çarşı Esnafı Kan Ağlıyor

  • 8 Aylar önce
  • 0


Şanlıurfa- Suruç çarşısında alış-veriş yapılmıyor. Esnaf dükkan kapatma noktasında.

Doların her geçen gün yükselmesi ile birlikte kepenk kapattıklarını söyleyen Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki çarşı esnafı, hiçbir dönem bu kadar zorlanmadıklarını söyledi. Yıllardır Suruç’ta kumaş dükkanı işleten Cemile Şahin, esnaf olarak en kötü günlerini yaşadıklarını söyleyerek, “Kimse gelip kapımızı açmıyor. Burada ne yaptığımızı sormuyor” dedi.

 Yaşanan ekonomik krizi iş yaşamı boyunca görmediğini söyleyen Şahin, “Yıllardır esnaflık yapıyorum. Eskiden az da olsa bir iş yapardık. Şimdi her şey pahalı, ne alabiliyoruz, ne satabiliyoruz. Doların her gün yükselmesiyle işler kötü” diye konuştu.

 Ekonomik krizden de öte halkın huzur aradığını ve geleceğini görmeyen insanların alışverişten de kaçındığını dile getiren Şahin, şöyle devam etti: “Bir ağırlık var insanların üzerinde. Maddi ve manevi bir yorgunluk. Parası olan da bu atmosferde alışveriş yapmıyor. Huzur yok. Ölüm varsa, tutuklama varsa, korku varsa insanlar yaşamak dahi istemez. Ekonomik kriz kadar bu da halkı evlerine kapattı.” 

 Ekonomi bakanının ekonomiye dair açıklamalarına tepki gösteren Şahin, “Bakanın sıkıntısı yok tabi. Kendine  göre açıklama yapıyor. Gelsin Suruç’a onu buraya davet ediyorum. Çağırayım kadınları,  anneleri buraya, mutfakta işler nasıl, nasıl alışveriş yapıyorlar nasıl geçiniyorlar konuşalım” dedi. 

 Bir diğer Suruçlu esnaf Hacı Bilmez, kira olan kuruyemiş dükkanının kirasını dahi çıkaramadığını söyledi. Bilmez, “Ekonomi çökme aşamasında. Bu kadar ürünü borç aldım. Borcumu ödeyemiyorum. 4 çocuğum var günlük 50 TL kazanıyorum. Ne biz ürün alabiliyoruz ne de vatandaş” ifadesinde bulundu.

 Elektronik eşya satan İbrahim Halil Elmascan da, artık dükkanını kapatma noktasına geldiğini söyleyerek, yaşanan krize isyan etti. Elmascan, her kuruma vergi ödendiğini ancak günlerin kazançsız geçtiğini söyledi.

kaynak:www.mezopotamyaajansi.org  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir