December 12, 2018

Suruç Ovasına Ne Zaman Su Verilecek? İşte O Tarih

  • 9 Aylar önce
  • 0


Devlet Su İşleri 15. Bölge  Müdürlüğü’nden geldi. Yapılan yazılı açıklamada Suruç Ovası Pompaj Sulamasına Çarşamba günü başlanacağı belirtilirken, Çiftçilerin yağmurlama damlama sistemleri kullanarak su tasarrufu sağlamaları, çiftçi sözleşme ve beyannamelerini DSİ’ye teslim etmeleri konusunda uyarılarda bulunuldu.

İşte Devlet Su İşleri 15. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan o açıklama;

“Suruç Ovası Pompaj Sulanmasına 28.03.2018 Çarşamba günü beklenen su bırakılacaktır. Çiftçilerimize bereket olsun. Çiftçilerimizin mutlaka yağmurlama damlama sistemleri kullanarak su tasarrufu sağlamaları, çiftçi sözleşme ve beyannamelerini DSİ’ye teslim etmeleri, 2015 ve 2016 yılı borçlarını ödemeleri ileride mağduriyet yaşamamaları için oldukça önem arz etmektedir. Suruç pompaj sulamasından faydalanan tüm çiftçilerimize ilanen duyurulur.’’

Tarım sektörünün önemli merkezlerinden Şanlıurfa’da, bereketli topraklara Atatürk Barajı’ndan yılın ilk suyu verildi.

Türkiye’nin ihtiyacı olan pamuğun yüzde 45’i, kırmızı mercimeğin yüzde 38’i, mısırın yüzde 22’si, arpanın yüzde 13’ü ve buğdayın da yüzde 9’unun üretildiği kentte sulama sezonu bugün yapılan törenle start aldı.

Kurban kesilmesi ve yapılan duanın ardından Atatürk Barajı tünellerinin kapakları açılarak kanallara su verildi. Su bırakılma törenine Şanlıurfa Vali Yardımcısı Ali Yılmaz, DSİ GAP 15. Bölge Müdürü Ahmet Ersin Gökçe, Doğa Koruma Milli Parklar Bölge Müdürü İsrafil Erdoğan, Şuski Genel Müdürü M.Hamdi Us, Bölge Müdür Yardımcıları, ilgili şube müdürleri ve vatandaşlar katıldı.Bölge Halkı Sulama İle Beraber Gelen Bereketi Yaşayacak

Sulama ile çiftçilerimize göre mevcut tarlalarda yüzde 45’e kadar verim artışı yaşanıyor. Tek mahsul ekilen tarlalarda ikinci ürünler yetişmeye başlıyor, ayrıca mevsimsel göçün önüne geçiliyor.Şanlıurfa, Harran ve Mardin Ana Sulama Kanalları ile yaklaşık 2 milyon dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak. Sulamayla birlikte verimin ve ürün çeşitliliğinin yükselmesi istihdama da olumlu yansıyor. İş imkânlarının artmasıyla birlikte bölgenin en önemli sorunlarından biri olan göçün önlenmesi yönünde önemli aşama kaydediliyor.

Sulama projelerinin devreye girmesiyle birlikte tarımın gelişmesine paralel olarak makineleşme ve tarım endüstrisinde yaşanan gelişmeler yeni istihdam imkânlarının oluşmasını sağlıyor.

   • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir