December 13, 2018

Sakharov Ödülü Ezdi aktivistlere verildi

  • 9 Aylar önce
  • 0


Avrupa Parlamentosu tarafından 1988 yılından beri düzenlenen Sakharov Ödülü’nün bu yılki sahibi Ezdi aktivist ve BM İyi Niyet Elçisi Nadia Murad ve Lemiya Beşar ‘a verildi.

 

Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından insan hakları ve  demokrasi alanında mücadele eden kişi ve kurumlara verilen Sakharov Ödülü’nün bu  yılki sahipleri Ezdi aktivistler Nadia Murad ve Lemiya Beşar oldu.

 

 AP Başkanı Martin Schulz, Strazburg’da devam eden Genel Kurulda  yaptığı açıklamada, IŞİD örgütünün katliamlarına dikkat çekmek  istediklerini ve insanlığa karşı işlenen bu suçları tüm dünyanın görmesi için bu  yönde bir tercihte bulunduklarını söyledi. Schulz, “Teröre, ölüme ve işkencelere  karşı duran cesur kadınların burada olması, ödülü alması ve mücadelelerinin  boşuna olmadığını görmelerini istiyorum.” dedi.

 

AP Dış İlişkiler ve Gelişim Komisyonu tarafından belirlenen bu yılki  üç finalist arasında Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve  gazeteci Can Dündar yer alıyordu.

 

İnsan hakları ve demokrasiye katkıda bulunan birey ve kuruluşlara 1988  yılından beri verilen Sakharov Ödülü aralık ayında Strazburg’da toplanacak AP  Genel Kurulu sırasında düzenlenecek törenle Murad ve Beşar’a takdim edilecek.

Sakharov Ödülü Ezdi aktivistlere verildi

IŞİD tarafından  2014’de 21 yaşındayken   kaçırılan Nadia Murad, daha  sonra örgütten kaçmayı başararak Almanya’ya gelmişti. Murad, Birleşmiş Milletler  (BM) İyi Niyet Elçisi ilan edildi. Avrupa Konseyi tarafından düzenlenen Vaclav  Havel Ödülü’nün bu yılki sahibi de olan Murad, Nobel Barış Ödülü’ne de aday  gösterilmişti. Lemiya Beşar ise 18 yaşında IŞİD tarafından esir alınmış bu yılın Mart ayında kaçarken IŞİD’in döşediği mayına basarak ağır şekilde yaralanmış yaralanmıştı. Lemiya Beşar’ın özellikle yüzünde derin yaralar açılmıştı.

 

Sovyet bilim adamı ve muhalif Andrei Sakharov’un anısına 1988’den beri  verilen ödüle layık görülenler arasında Güney Afrikalı lider Nelson Mandela,  Pakistan’da kız çocuklarının eğitimini savunan Malala Yusufzay ve Leyla Zana da  bulunuyor.

 

basNews  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir