January 21, 2019

Muhsin Melik mezarı başında anıldı

  • 8 Aylar önce
  • 0


Urfa’da 1994 yılında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Halkın Demokrasi Partisi’nin (HADEP) İl Başkanı ve PM Üyesi Muhsin Melik ile şoförü Mehmet Ayyıldız, ölümlerinin 25’inci yıl dönümünde mezarları başında anıldı.

İş yerinin önünde 2 Haziran 1994 tarihinde silahlı saldırı sonucu arkadaşı Mehmet Ayyıldız ile birlikte yaşamını yitiren Muhsin Melik için, kabrinin bulunduğu Urfa’nın Harran Kapı Mezarlığı’nda anma töreni düzenlendi. Törene Melik’in yakınlarının yanı sıra, HDP Urfa Milletvekili adayları, HDP Urfa İl Eşbaşkanı Rıdvan Yavuz, Urfa Barış Anneleri, İHD Urfa Şubesi katıldı. Saygı duruşundan sonra törene katılanlar, mezara karanfil bıraktı.

HDP Urfa İl Eşbaşkanı Rıdvan Yavuz Melik’in mezarı başında yaptığı konuşmada, “Muhsin başkanın hemşerisi ve genç bir yoldaşı olarak onları katleden anlayışı kınıyorum. Başkanımızın bize bıraktığı miras bugün milyonlara ulaşmıştır. Muhsinler çoğaldı. Mehmetler çoğaldı. Bunlar onlara sözümüzdür, onların bize bıraktığı bayrağı canımız pahasına da olsa yere düşürmeyeceğiz” dedi.

Aday Meral Balter ise, “Onların bıraktığı meşaleyi söndürmedik. Bu arkadaşlarımıza minnet borçluyuz. Babamda aynı tarihlerde böyle bir cinayete kurban gitti. Bize düşen onların bu onurlu mücadelesine devam etmektir” ifadesini kullandı.

Daha sonra konuşan aday Nusrettin Maçin’de Melik için, “Özgürlük davasının yılmaz savaşçısı, ben senin faillerini çok iyi tanıyorum. O faillerin bizlere nasıl pusu kurduklarını çok iyi biliyorum. 87’de aynı saldırıyı bana da yaptılar. Şans eseri hayatta kaldım. Onların amacı siyasette güçlü kadrolara yönelik bir yok etme politikasıydı vardı,

Sizin gibi özgürlük savaşçıları sayesinde biz bugün dünyaya gururla bakıyoruz” dedi.

Melik’in eşi Senay Melik ise, “Sevgili eşim Muhsin’in yaşamındaki tüm çabası haklıyı doğruyu savunmak. Bu uğurda mücadele etti asla yılmadı. Barışın dostluğun halkların kardeşliğinin yılmaz savunucusu oldu. Onu korkutup sindiremeyenler ortadan kaldırma yolunu seçtiler. Muhsin’i ve arkadaşını planlı programlı bilerek katlettiler. Yıllardır failler bulunsun yargılansın diye haykırıyoruz. Faillerin bulunup yargılanıncaya kadar haykırmaya devam edeceğiz” ifadesini kulandı.

Daha sonra Melik’le birlikte yaşamını yitiren Mehmet Ayyıldız’ın mezarı da ziyaret edilip karanfil bırakıldı.  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir