October 22, 2018

Londra’da Terör Gecesi 6 Ölü 48 Yaralı

  • 1 Year önce
  • 0

Dün akşam İngiltere’nin başkenti Londra’nın iki farklı noktasında meydana gelen terör saldırılarında 6 kişi hayatını kaybetti, 48’den fazla kişi de yaralandı.

Borough Market’de barlara girerek insanları bıçaklayan saldırganların Londra Köprüsü üzerinde bir minibüsün yayaların üzerine sürdüğü belirtildi.
Londra Polisi, terör olayı olarak değerlendirdikleri olay sonrasında yaptığı açıklamada dün akşam yerel saat ile 22.08 sıralarında ihbar üzerine Londra Köprüsü’ne hareket ettiklerini bildirdi.
Polis yaptığı açıklamada, Köprü üzerinde saatte 80 kilometre hızla giden bir minibüsün yayaların üzerine sürüldüğü ve Borough Market’de araçtan inirek barlardaki insanları bıçakladığını söyledi.
3 saldırgan etkisiz hale getirildi.
Polis üç saldırganın 8 dakika içinde etkisiz hale getirildiğini bildirdi.
Borough Market, Londra’nın merkezinde çok sayıda restoran, bar ve gece klubünün bulunduğu popüler ve turistik bir bölge. Cumartesi akşamı çok sayıda kişinin eğlenmek için tercih ettiği bölgelerden biri Metro gazetesine konuşan görgü tanıkları iki veya dört erkeğin minibüsten indiğini söyledi.
Terörizmle mücadele ekipleri London Bridge ve Borough Market’i kordun içine alırken silahlı polislerin dün geceden beri bölgede görev başında olduğunu bildirdi.
London Bridge ve Borough tren ve metro seferleri durduruldu.
Sabah erken saatlerde ise Başbakan Theresa May, acil durumlarda toplanan Kobra toplantısına başkanlık edecek. Diğer yandan saldırıyı Başbakan Theresa May, İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn ve Londra Belediye Başkanı Sadıq Khan kınadı.
8 Haziran’da genel seçime gidecek İngiltere’de partiler seçim kampanyası çalışmalarını askıya aldı. Diğer yandan Başbakan May’e Machester saldırısından bu yana seçimleri iptal etme konusunda baskı yapılıyor
Geçtiğimiz 22 Mayıs’ta da Manchester Arena’daki konser sonrasında meydana gelen intihar saldırısında 22 kişi hayatını kaybetmişti
Londra’da 22 Mart tarihinde de Wesminster Köprüsü yakınlarında bir aracın insanların üzerine sürmesi sonucu saldırgan dahil 6 kişi hayatını kaybetmişti
İngiltere, Manchester saldırısının ardından terör seviyesini ”en ciddi” seviyesine yükseltmiş cadde ve sokaklarda polis güçleriyle birlikte asker de bulundurulmaya başlamıştı.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir