December 17, 2018

Fıstık Üreticileri Dertli

  • 1 Year önce
  • 0

Türkiye’nin en önemli fıstık üretim merkezlerinden biri olan Şanlıurfa’da fıstık üreticileri, bugüne kadar fındığa ve diğer ürünlere verilen önem destek fıstığa verilmedi. Diyerek sitem ettiler.

Konu ile ilgili olarak Yeniurfa Gazetesine açıklamalarda bulunan Şanlıurfalı fıstık üreticisi Muhammet Ali Urfalı şunları söyledi; “Türkiye’de ortalama her yıl 88 bin 600 ton fıstık üretilmektedir. Urfa 30 bin 574 ton fıstık üretilerek Türkiye ihtiyacının yüzde 34,5′i karşılanmaktadır. Siirt 18 bin 831 ton, Antep 9 bin 936 ton üretilmektedir.

Urfa’da fıstık ağaçları mevcut tarım alanlarının yüzde 50′sini kaplıyor. En büyük üretim Urfa’da yapılıyor. Ancak yeterli sanayimiz olamadığı için Antep’e giden fıstıklara Gaziantep damgası vuruluyor

“Neden Urfa kendi ürününü başka ilde işletmektedir,” sorusunu sorma hakkımız vardır. Urfa’nın mevcut tarım alanlarının yüzde 50 si fıstıktır bu da Urfa yılda 30 bin 574 ton fıstık ürettiğine göre bu rakamlar ortalama Türkiye ihtiyacını yüzde 34,5’i Urfa karşılıyor demektir. Ancak yeterli sanayimiz olamadığı için Antep’e giden fıstıklara Gaziantep damgası vuruluyor ve ismi de Antep fıstığı oluyor. Ben bir fıstık üreticisi olarak bu olay beni çok üzüyor.

Ama ne yazık ki; Fıstık bugüne kadar fındığa ve diğer ürünlere verilen önem destek fıstığa verilmedi.

Bir Fıstık üreticisi olarak dikim ve bakımının sizlerle şöyle paylaşabilirim Traktörle usta bir şoförle standart bir şekilde sürülmesi Yılda bir defa budaması yapılması ağacın etrafını havalandırması için yılda en az 3 defa toprağı karıştırması, Mart ve nisan ayında iki defa ilaçlanması, ilkbahar ve sonbaharda da sulanmasıdır. Dolayısıyla Traktörle fıstıkların arasını yılda altı yedi defa süren ilaçlaması yapan budaması yapan üreticilerimiz gerçekten büyük emek sarf etmektedir. Malum ülkemizde mazotun fiyatı yüksek olması fıstık üreticilerimiz fıstıkların arasını yeterince sürmemekte, Bakımını yeterince yapmamaktadırlar. Bakımı yeterince yapılmayan bir ürünün verimide az olur hal böyle olunca üreticimiz istediği mahsulü alamaz ve buda Urfa ekonomisini ciddi oranda etkiler.” Diyerek sözlerini sonlandırdı.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir