January 23, 2019

BALDER’den 400 Kişilik İftar

  • 2 Yıl önce
  • 0

Temel ELCİVAN-DUİSBURGDHA Almanya’nın Duisburg kentinde faaliyet gösteren Almanya Balıkesir Kültür ve Dayanışma Derneği(BALDER), büyük bir çoğunluğu üyesi olan yaklaşık dört yüz kişiye iftar verdi.

2006 yılından beri sosyal ve kültürel etkinlikleriyle tanınan Almanya Balıkesir Kültür ve Dayanışma Derneği(BALDER) dün akşam Eren Düğün Salonu’nda, geleneksel olarak her yıl düzenlediği iftar programların 10.’sunu gerçekleştirdi.
İftar programına Duisburg Anakent Belediye Başkanı Sören Link, Duisburg Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Kocalar, T.C. Düsseldorf başkonsolosluğundan Konsolos Tülin İnce, BALDER Başkanı Ramazan Köyden, dernek yöneticileri ve kalabalık bir davetli grubu katıldı. İftar programı Ali Doğru’nun ramazan ayı üzerine yaptığı sohbetle başladı, Soner Demirtürk’ün Kur’an-ı Kerim ve ilahiler okumasıyla devam etti. Sunumu dernek yöneticilerinden Kemal Kanıkurumaz’ın yaptığı iftar programında Türkiye ile Almanya milli marşlarının okunmasının ardından protokol konuşmalarına geçildi.
İlk konuşmacı olarak kürsüye gelen T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu’ndan Konsolos Tülin İnce, hepimizin bildiği gibi, Ramazan ayı, Müslümanlar için, inanç, huzur, karşılıklı sevgi saygı ve paylaşmanın öne çıktığı, insanlarımızın kalplerini birbirine yaklaştıran, komşuluk, akrabalık ve kardeşlik duygularını artıran bir aydır. Ayrıca, oruç ibadetimizi yerine getirirken de, zor durumda bulunan, açlık ve zorluk içinde olan insanların sorunlarını daha da iyi idrak ederek, bunların giderilmesine de yardımcı olmaktayız. İkinci vatanımız haline gelen Almanya’da düzenlenen iftar yemeklerinin, Türk ve Alman toplumlarının farklı dinlere ve kültürlere mensup insanların yakınlaşmasına yardımcı olduğuna, hoşgörü ve diyalog ortamının sağlanmasına doğrudan katkı yaptığına inanıyorum. Bundan dolayı da bu iftar programını düzenleyen BALDER yöneticilerine teşekkür ederim şeklinde konuştu.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin
Önceki «
Sonraki »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir